Iemesli kādēļ nepieciešami apskāvieni

  • Iemesli kādēļ nepieciešami apskāvieni

Cilvēki ir sociālas būtnes, un mēs paļaujamies uz saikni ar citiem, lai attīstītos un justos apmierināti. Viens no spēcīgākajiem veidiem, kā mēs varam sazināties ar citiem, ir fizisks pieskāriens, un apskāvieni ir lielisks piemērs tam. Bet kāpēc cilvēkiem ir vajadzīgi apskāvieni? Kādēļ šis šķietami vienkāršais apskāviens, var tik dziļi ietekmēt mūsu labklājību? Šajā bloga ierakstā mēs izpētīsim zinātni, kāpēc apskāvieni ir tik svarīgi un kā tie var palīdzēt mums justies laimīgākiem, veselīgākiem un vairāk sasaistītiem ar apkārtējiem.

Cilvēkiem ir vajadzīgi apskāvieni dažādu iemeslu dēļ. No fiziskā viedokļa ir pierādīts, ka apskāvieni atbrīvo hormonu oksitocīnu, kas var veicināt laimes sajūtu, mazināt stresu un pazemināt asinsspiedienu. Apskāvieni aktivizē arī ķermeņa parasimpātisko nervu sistēmu, kas var palīdzēt mūs nomierināt un atslābināt. Papildus fiziskajiem ieguvumiem apskāvieni kalpo arī kā emocionālas un sociālās saiknes veids. Apskāvieni var paust pieķeršanos, empātiju un atbalstu, kā arī var palīdzēt veidot uzticību un tuvību attiecībās. Apskāvieni var sniegt drošības un komforta sajūtu, kā arī var palīdzēt mazināt vientulības un izolētības sajūtu. Daži lieliski piemēri tam, cik pozitīvi mūs var ietekmēt apskāvieni:


  • Samazina stresu: 


Vai jūs kādreiz pēc garas dienas apskaujat draugu, ģimenes locekli vai partneri un domājat: "Oho, tieši tas man bija vajadzīgs"? Iespējams, tajā brīdī burtiski sajutāt kā sirdsdarbība palēninās un smadzenes nomierinās.

Tas ir tādēļ, ka apskāvieni var palīdzēt samazināt stresa līmeni, pazeminot kortizola līmeni organismā. Kortizols ir hormons, kas izdalās, reaģējot uz stresu, un augsts kortizola līmenis var veicināt virkni veselības problēmu, tostarp trauksmi, depresiju un bezmiegu. Apskāvieni var arī palielināt oksitocīna, hormona, izdalīšanos, kas var palīdzēt mazināt stresu un veicināt miera un labsajūtas sajūtu.



  • Stiprina imūnsistēmu: 


Apskāvieni var arī pozitīvi ietekmēt imūnsistēmu. Pētījumi liecina, ka apskaušanās var palielināt balto asins šūnu veidošanos, kas palīdz organismam cīnīties ar infekcijām un slimībām.


Ir pierādīts, ka cilvēki, kuri ir pakļauti stresam un konfliktē ar citiem, ir jutīgāki pret tādiem vīrusiem kā saaukstēšanās. Pētnieki no Kārnegija Melona universitātes nolēma noteikt, vai sociālais atbalsts, piemēram, apskaušanās, savukārt varētu aizsargāt pret šādām infekcijām.

Izrādās, ka viņu hipotēze bija pareiza. No 404 pieaugušajiem tiem, kuriem bija lielāks sociālais atbalsts un biežāki apskāvieni konfliktu laikā, bija mazāka iespēja “saaukstēties” pēc saskares ar vīrusu.



  • Pazemina asinsspiedienu: 


Apskāvieni var arī palīdzēt pazemināt asinsspiedienu, samazinot stresa hormonu līmeni organismā. Tas var dot virkni ieguvumu veselībai, tostarp samazināt sirds slimību un insulta risku.

Kad jūs kādu apskaujat vai noskūpstāt, jūsu oksitocīna līmenis paaugstinās. Šis hormons palīdz samazināt kortizolu organismā, kas pazemina asinsspiediena līmeni. Turklāt, apskaujoties, tiek aktivizēti Pacinian asinsķermenīši — sava veida spiediena receptori uz ādas —, kas sūta signālus smadzeņu nervam, kas palīdz pazemināt asinsspiedienu.

Labs asinsspiediena rādītājs ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kā novērtēt sirds un asinsvadu veselību, tāpēc apskaušanās nāk par labu sirdij!


  • Pastiprinās savstarpējā saikne:


Ir pierādīts, ka mīļotā cilvēka apskaušana stiprina saites un padziļina romantiskas attiecības. Apskāvieni sniedz drošības sajūtu un emocionālu atbalstu, kas ir būtiski veselīgu attiecību veidošanai un uzturēšanai. Partnera regulāra apskaušana var palīdzēt uzlabot saziņu, palielināt uzticību un veicināt dziļu mīlestības, pieķeršanās un saiknes sajūtu.

Dažkārt vienkāršs apskāviens, bez liekām sarunām, var maģiski ietekmēt jūsu attiecības. Kad visu nakti guļat partnera rokās, no rīta jūtaties laimīgāks un pozitīvāks. Jūs strādājat ar papildu enerģiju visas dienas garumā. Pētījumi arī parādījuši, ka saikne starp pāriem, kuri viens otru apskauj, bieži vien ir spēcīgāka. 



  • Veicina emocionālo labsajūtu: 


Apskāvieni var būtiski ietekmēt emocionālo labsajūtu, veicinot mīlestības, uzticības un tuvības sajūtu. Apskāvieni var arī palīdzēt mazināt vientulības un izolācijas sajūtu, kā arī sniegt komforta un atbalsta sajūtu grūtos laikos.



  • Uzlabo miegu: 


Apskāvieni var arī palīdzēt uzlabot miega kvalitāti, veicinot relaksācijas sajūtu un samazinot stresa līmeni. Tas var būt īpaši noderīgi cilvēkiem, kuri cīnās ar bezmiegu vai citiem miega traucējumiem.

Apskāviena spiediens un siltums var palīdzēt nomierināt nervu sistēmu un mazināt spriedzi ķermenī, atvieglojot atslābināšanos un iemigšanu.

Pāri, kas guļ viens otra apskāvienos, parasti guļ labāk nekā pāri, kuri neguļ. Lielākais iemesls tam ir tas, ka jūtaties drošāk sava partnera rokās un paliekat bezrūpīgi. Tātad, guļot partnera rokās, jūs ne tikai guļat mierīgā un dziļā miegā, bet arī nākamajā dienā pamostaties ar smaidu uz lūpām.



  • Uzlabo garastāvokli: 


Apskāvieni var palīdzēt uzlabot garastāvokli, palielinot endorfīnu izdalīšanos, kas ir ķermeņa dabiski garastāvokļa pastiprinātāji. Apskāvieni var arī veicināt laimes, apmierinātības un gandarījuma sajūtu.

Apskāvieni palielina serotonīnu, neirotransmiteru, kas pazīstams kā "labas pašsajūtas" hormons, ko ražo un izplata smadzeņu neironi. Serotonīns palīdz mums justies laimīgiem, mierīgiem un pārliecinātiem. Kad serotonīns plūst brīvi, mēs jūtamies labi par sevi – un otrādi, ja šī hormona nav. Zems līmenis var izraisīt miega traucējumus un izraisīt aptaukošanos.



  • Uzlabo attiecības: 


Apskāvieni var stiprināt attiecības, veicinot tuvības un uzticības sajūtu. Regulāri apskāvieni var radīt komforta un pazīstamības sajūtu attiecībās, kas var palīdzēt veicināt ilgstošas attiecības.

Oksitocīns ir ķīmiska viela mūsu ķermeņos, ko zinātnieki dažreiz sauc par “glāstīšanas hormonu”. Tas ir tāpēc, ka tā līmenis paaugstinās, kad mēs apskaujam, pieskaramies vai sēžam tuvu kādam citam.

Pētījums atklāja, ka oksitocīna pozitīvās priekšrocības visspēcīgākās bija sievietēm, kurām bija labākas attiecības un biežāki apskāvieni ar savu romantisko partneri. Sievietes arī redzēja oksitocīna pozitīvo ietekmi, cieši turot savus zīdaiņus.



  • Var palīdzēt mazināt sāpes: 


Apskāvieni var mazināt sāpes, palielinot endorfīnu izdalīšanos, kas ir ķermeņa dabiskie pretsāpju līdzekļi. Tas var būt noderīgi personām, kuras cieš no hroniskām sāpēm vai citiem apstākļiem, kas izraisa fizisku diskomfortu.




Ir skaidrs, ka cilvēkiem ir iedzimta vajadzība pēc fiziska pieskāriena, un apskāvieni ir viens no spēcīgākajiem un universālākajiem šīs izpausmes veidiem. Pētījumi liecina, ka apskāvieni var pozitīvi ietekmēt mūsu fizisko un garīgo labsajūtu, mazinot stresu, trauksmi un pat sāpes. Apskāvieni var arī palīdzēt veicināt uzticības sajūtu, tuvību un sociālo atbalstu, kas ir ļoti svarīgi veselīgām attiecībām un piederības sajūtai. Galu galā apskāvieni mums atgādina, ka mēs neesam vieni šajā pasaulē un ka mums ir spēja dot un saņemt mīlestību un rūpes. Tāpēc nākamreiz, kad jums būs iespēja kādu apskaut, dariet to — jūs, iespējams, padarīsit viņu dienu gaišāku un veselīgāku!

30.03.2023 16:33:58
0
280

Komentāri:

Uzmanību: HTML rakstzīmes nav atļautas!
Iepazinos ar Lietošanas noteikumiem un Privātuma politikai piekrītu internetveikala Superstar.lv lietošanas noteikumiem