Apsveicam! Jūs esat uzsākusi burvīgu deviņu mēnešu ceļojumu, kas būs piepildīts gan ar pacēlumiem, gan kritumiem, taču tas nenozīmē, ka jums jāatsakās no intīmām tuvībām! Grūtniecības laikā sekss var būt pēdējais, par ko domājat, vai arī tieši pretēji - teju vienīgais, kas jums ir prātā!
Ja vien jūsu ārsts nav norādījis atturēties no dzimumakta, jūsu seksuālā dzīve var turpināties līdz pat dzemdību dienai – tas ir tikai jautājums par jūsu pašas komfortu un baudījumu. Un, tā kā jums, iespējams, būs dažas bezmiega naktis nākotnē, kāpēc gan tagad nepavadīt dažas, darot kaut ko patīkamu?
Sekss grūtniecības laikā ir pilnīgi veselīgs un var būt ļoti baudāms (ja vien jūsu ginekologs nav norādījis citādi), taču tas var prasīt dažas pielāgošanās jūsu ierastajai rutīnai. Lasiet tālāk, lai uzzinātu noderīgu informāciju un padomus par seksu un ko no tā varat sagaidīt, kad gaidāt bērniņu.
Sekss un grūtniecības trimestri
Grūtniecības pirmais trimestris: Pirmajā grūtniecības trimestrī sievietei ir raksturīgi sajust libido zudumu. Tas ir tāpēc, ka viņas ķermenis piedzīvo krasas pārmaiņas, kas nereti novirza uzmanību no vienkāršiem dzīves priekiem, t. i., seksa un masturbācijas, un pārvirza uzmanību uz fiziskām neērtībām, piemēram, sliktu dūšu un emocionālām pārmaiņām.
Grūtniecības otrais trimestris: Otrajā grūtniecības trimestrī grūtniecēm bieži vien atkal palielinās libido. Daļēji tas ir tāpēc, ka sliktā dūša lēnām izzūd, un sievietes sāk justies komfortablāk par savu ķermeni, bieži vien viņām piemīt “grūtniecības mirdzums”. Otrajā trimestrī palielinās arī asins plūsma, kas bieži vien liek sievietes dzimumorgāniem palikt jutīgākiem un rada patīkamāku seksuālo pieredzi. Šī iemesla dēļ otro trimestri dažreiz dēvē par "grūtniecības medusmēnesi".
Grūtniecības trešais trimestris: Trešajā trimestrī grūtnieces libido bieži vien atkal samazinās. Tas ir tāpēc, ka ir palielinājies vēders, var būt pietūkušas un/vai sāpošas krūtis, kā arī var rasties palielināta noguruma sajūta. Sievietes trešajā trimestrī var būt arī nedaudz pieņēmušās svarā un viņām var nākties piedzīvot muguras sāpes, kas arī var mazināt dzimumtieksmi.
Vai sekss grūtniecības laikā šķiet savādāks?
Tā, kā jūsu ķermenis piedzīvo nepieciešamās pārmaiņas jaunas dzīvības izveidei, sekss var dažkārt justies visai atšķirīgs no ierastā. Tas ir saistīts ar paaugstinātu asins plūsmu iegurnī, kā arī izmaiņām krūšu un krūšgalu jutīgumā. Dažas sievietes to uzskata par patīkamu pārmaiņu, bet citas nē. Bieži vien sievietes ziņo par palielinātu libido grūtniecības laikā, bet citām hormonālās svārstības rada neieinteresētību seksā.
Svarīgākais šajā laikā ir atklāti runāt par savām vajadzībām un komforta līmeni. Jūsu partneris nevarēs paredzēt un piepildīt jūsu vajadzības un vēlmes, īpaši, ja tās pārsteidz jūs pašu, tādēļ svarīgi uzturēt atklātu komunikāciju.
Vai partneris vēlēsies seksu ja esat stāvoklī?
Ir svarīgi runāt ar savu partneri par seksu, pirms jūsu ķermenis sāk mainīties. Kad jūsu vēders maina formu, daži vīrieši var būt nobažījušies par "bērna ievainošanu" vai to, ka ir nepiemēroti nodarboties ar noteiktiem seksa veidiem ar topošo māmiņu. Jūs varat viņu pārliecināt, ka nav iespējams kaitēt bērnam seksa laikā, jo dzemdes kakls ir noslēgts līdz pat dzemdību sākumam, un dzemde ir veidota tā, lai aizsargātu augli.
Lielākā daļa topošo tēvu ir norūpējušies par to, lai viņu partneres būtu laimīgas un veselas grūtniecības laikā, tādēļ šis ir lielisks laiks atgādināt viņam, ka sekss (un orgasmi) ne tikai padara jūs laimīgu un veselu, bet arī, ka regulāra tuvība stiprina jūsu saikni.
Vai nepieciešams konsultēties ar ārstu par seksu grūtniecības laikā?
Tā, kā jūsu ārsts kļūs par lielu daļu jūsu dzīves tuvāko mēnešu laikā, nebūs lieki konsultēties ar viņu, pirms atgriežaties pie savas jutekliskās esības. Un nav nepieciešams justies neveikli – viņi taču zina, ka esat nodarbojusies ar seksu vismaz vienu reizi jau iepriekš!
Pētījums par seksuālajām attiecībām grūtniecības laikā.
Pētījumā piedalījās 992 sievietes no Amerikas Savienotajās Valstīm, kuras aizpildīja sākotnējo aptauju un īsas iknedēļas kontroles aptaujas līdz pat dzemdībām.
Seksuālo attiecību biežums grūtniecības laikā nepārprotami samazinājās, tomēr šis modelis precīzāk atbilda kopējai grūtniecības simptomātikai (t. i., slikta dūša, nogurums) nekā trimestru robežām. Vispiemērotākais modelis parādīja, ka dzimumakta varbūtība strauji samazinājās (~17 % katru nedēļu) no ieņemšanas līdz 11. nedēļai, pēc tam palielinājās par ~3 % katru nedēļu no 11. līdz 21. nedēļai un tad stabili samazinājās (~6 % katru nedēļu) līdz grūtniecības beigām.
Vai grūtniecības laikā ir droši izmantot seksa rotaļlietas?
Jāpiemin, ka katrā grūtniecības stadijā vibratori – gan iekšējie, gan ārējie – parasti ir droši lietošanai. Ja esat saņēmusi zaļo gaismu no profesionāļa, ka drīkstat izmantot seksa rotaļlietas, ir svarīgi, lai vibratori grūtniecības laikā (un patiesībā visu laiku) būtu pilnīgi tīri, mazgājot tos pirms un pēc lietošanas. Kā parūpēties par seksa rotaļlietām? Ieskatieties mūsu bloga ierakstā.
Lietojot neattīrītu seksa rotaļlietu, pastāv iespēja izplatīties baktērijām, kas var būt kaitīgas. Tīru seksa rotaļlietu lietošana palīdz arī novērst maksts infekcijas.
Grūtniecēm vajadzētu būt uzmanīgām un diezgan saudzīgām vibratoru lietošanas laikā. Centieties to neievietot pārāk dziļi un izvairieties no vibratoriem ar asām malām. Tas nav tāpēc, ka jūs varētu nodarīt kaitējumu placentai vai mazulim, bet tikai kā piesardzības pasākums, lai novērstu diskomforta iespēju.
Pastāv arī iespēja, ka pēc orgasma var rasties Brekstona Hiksa spazmas, kas būtībā ir viegli krampji un nav bīstami, tomēr var izraisīt zināmas sāpes un diskomfortu.
Vai orgasms var izraisīt dzemdības?
Pastāv arī visiem zināms nostāsts, kas vēsta, ka sekss vai drīzāk - orgasms - var veicināt dzemdības. Gan seksa laikā izdalītais oksitocīns (pazīstams arī kā mīlestības hormons), gan sievietes orgasms var izraisīt dzemdes kontrakcijas. Taču, pat ja sekss izraisa dažas kontrakcijas, tas nenozīmē, ka tas izraisīs noturīgas kontrakcijas vai reālas dzemdības.
Un, kamēr mēs runājam par orgasmu, atgādināsim jums par visiem brīnišķīgajiem ieguvumiem, ko tas sniedz:
- Orgasms mazina stresu, pazeminot kortizola (stresa hormona) līmeni ķermenī.
- Orgasms liek izdalīties mīlestības hormonam “oksitocīnam”, kas liek jums silti un laimīgi.
- Orgasms palīdz mierīgāk gulēt.
- Orgasms paaugstina estrogēnu līmeni, kas palīdz panākt jaunāku ādas izskatu.
- Orgasms piešķir sejai skaistu mirdzumu, jo palielina asins plūsmu.
- Orgasms spēj uz laiku mazināt sāpes un paaugstina sāpju slieksni.
- Orgasms stiprina iegurņa pamatnes muskuļus, kas nākotnē var palīdzēt sasniegt vēl spēcīgākus orgasmus.
- Orgasms vīriešiem labvēlīgi ietekmē prostatas veselību.
- Orgasms ļauj jums satuvināties ar savu ķermeni, liekot jums justies pašpārliecinātākiem.
Kādas seksa pozas būs piemērotākas seksam grūtniecības laikā?
Atkal, tā kā jūsu ķermenis mainās, var mainīties arī jūsu komforts (un bauda no lietām, kas jums agrāk patika), īpaši attiecībā uz seksa pozām. Viena kopīga lieta visām grūtniecēm būs nepieciešamība mazināt spiedienu uz vēdera vidusdaļu un izvairīties no kontakta ar pārlieku jutīgajām krūtīm, grūtniecībai progresējot.
T-veida poza: Apgulieties uz muguras, kamēr partneris veic penetrāciju guļot uz sāna. Šajā pozā visu darbu veic partneris, tādēļ var atslābināties un atpūsties, kamēr viņa rokas brīvi stimulē krūtis vai klitoru.
Jātnieces poza: Jūs sēžat virsū partnerim, kamēr viņš guļ uz muguras vai sēž, tādējādi atbrīvojot vēderu no jebkāda svara vai spiediena. Šajā pozā varat arī noliekties uz priekšu un pieturēties pie gultas atzveltnes, lai gūtu papildu atbalstu un kontrolētu grūdienu dziļumu! Šī poza ir ideāli piemērota arī ātram seksam uz dīvāna!
Sunīšu poza: nostājieties četrrāpus, kamēr jūsu partneris veic penetrāciju no aizmugures. Šī poza lieliski noņem spiedienu no muguras un iegurņa un ir ideāli piemērota, ja jums ir sāpes šajā reģionā. Ja nejūtaties pārāk enerģiska, atvieglojiet šo pozu ar spilvena novietošanu zem vēdera.
Karotītes poza: Partneris veic penetrāciju no aizmugures, kamēr abi guļat uz sāniem. Šajā pozā partneris var jums brīvi pieskarties, glāstīt, kā arī stimulēt klitoru.
Pielāgota misionāra poza: Apgulieties uz muguras pie gultas malas, kamēr viņš visu laiku paliek stāvot. Jūs varat aptīt kājas ap partnera vidukli tādā veidā nosakot viņa grūdienu tempu. Partnera rokas var brīvi glāstīt jūsu krūtis un stimulēt jūsu klitoru.
Neatkarīgi no pozas, tagad vairāk nekā jebkad, jautājums "vai Tev ir patīkami?" prasa godīgu un tūlītēju atbildi. Varat izmantot krēslu sēdošam seksam vai spilvenus muguras un vēdera atbalstam.
Vai orālais sekss ir drošs grūtniecības laikā?
Orālais sekss ir drošs, ja jums vai jūsu partnerim nav seksuāli transmisīvo slimību. Orālais sekss var būt lieliska alternatīva, ja ārsts vai vecmāte ir ieteikusi izvairīties no vagināla seksa, piemēram, ja jums ir zemu novietota placenta.
Ja grūtniecības laikā nodarbojaties ar orālo seksu, jūsu partnerim ir jāuzmanās, lai viņš neiepūstu gaisu jūsu makstī. Ir iespējams, ka gaisa burbulis var bloķēt kādu no asinsvadiem. To sauc par gaisa emboliju, un tā var būt letāla gan Jums, gan Jūsu mazulim. Tas notiek ļoti reti, bet ir svarīgi par to būt informētam.
Vai anālais sekss ir drošs grūtniecības laikā?
Anālais sekss grūtniecības laikā parasti ir pieņemams, lai gan daudzas sievietes piedzīvo hemoroīdus grūtniecības laikā un šādā gadījumā gan vajadzētu izvairīties no anālā seksa. Ir svarīgi izmantot daudz ūdens bāzes veidotu lubrikantu, kā arī nedrīkst aizmirst par higiēnu, jo baktērijas, kas nonāk makstī, var būt kaitīgas grūtniecībai.
Vienmēr izmantojiet jaunu prezervatīvu, pārejot no anālā seksa uz citu penetrāciju, vai pārliecinieties, ka jūsu partneris ir rūpīgi nomazgājies starp aktiem (kaut kas, ko vajadzētu praktizēt neatkarīgi no tā, vai esat grūtniece vai nē). Pretējā gadījumā var rasties risks saslimt ar bakteriālo vaginozi, kas ir saistīta ar spontāno abortu.
Kā ar fetiša seksu grūtniecības laikā?
Šis ir mazliet sarežģīts jautājums. "Fetišs" var nozīmēt dažādas lietas dažādiem cilvēkiem, sākot no vieglas iepēršanas un zīda šallēm līdz pat spēcīgākām praksēm. Atkal, komforts šeit ir būtisks, jo jūs, iespējams, nevarēsiet ilgi uzturēt vienu un to pašu pozu. Ja jums ir ērti un patīk, ka esat sasieta, tam vajadzētu būt pieņemami, taču ierobežojumiem vajadzētu būt brīvākiem un jāņem vērā jebkādi pietūkumi, kas saistīts ar grūtniecību.
Ja esat dominējošā loma, jums var nākties veikt pielāgojumus savā spēlē. Pārmērīga piepūle nav veselīga grūtniecības laikā, tādēļ, ja jūtaties nogurusi vai jūsu sirdsdarbība kļūst pārāk augsta, nolieciet pletni malā.
Ja esat pakļautās lomā, viegla pēršana vai pletnes izmantošana uz sēžamvietas ir pieņemama, bet absolūti nekāda veida ietekme nedrīkst skart jūsu vēderu. No elpas spēlēm un pat neliela skābekļa trūkuma radīšanas ir pilnīgi jāizvairās!
Protams, tas pat neskar visu pikanto spēļu spektru, ko daudzi cilvēki izbauda un praktizē. Tas var šķist neērti, bet vislabāk ir jautāt savam ārstam, vai konkrēta darbība ir pieņemama. Viņi zina visvairāk par to, kā jūsu ķermenis mainās un kas to ietekmēs, turklāt viņi to visu jau ir dzirdējuši.
Jūsu ārsts arī bieži redzēs jūsu ķermeni, daudz biežāk nekā esat pieradusi, un tā kā zilumi grūtniecības laikā var nozīmēt gestacionālo trombocitopēniju (zemu trombocītu skaitu), jums būs jābūt atklātai par jebkādu zilumu cēloņiem.
FAQ Biežāk uzdotie jautājumi
Kādas ir seksa priekšrocības grūtniecības laikā?
Sekss var veicināt emocionālo tuvību starp partneriem, mazināt stresu un uzlabot garastāvokli, pateicoties endorfīnu izdalīšanai. Tas arī uzlabo asinsriti un var stiprināt imūnsistēmu.
Vai orgasms var kaitēt bērnam?
Orgasms nekaitē bērnam, taču tas var izraisīt nelielas dzemdes kontrakcijas, tās ir īslaicīgas un nekaitīgas. Ja pēc orgasma tomēr jūtat stipras sāpes vai ilgstošas kontrakcijas, sazinieties ar ārstu.
Vai tas ir normāli, ja ir vieglas krampji vai neliela asiņošana?
Jā. Ja grūtniecības laikā Jums ir dzimumakts, ir normāli, ka Jums ir krampji vai viegla asiņošana (smērēšanās). Asiņošana parasti ir tik viegla, ka tā nenoklāj pat biksīšu ieliknīšus.
Vai ir nepieciešams lietot prezervatīvus grūtniecības laikā?
Ja pastāv risks seksuāli transmisīvo infekciju iegūšanai, prezervatīvu lietošana ir svarīga. Infekcijas var negatīvi ietekmēt gan māti, gan bērnu, tāpēc droša seksa prakse ir būtiska.
Kā tikt galā ar diskomfortu seksa laikā?
Izmantojiet lubrikantus, lai mazinātu sausumu, kas var rasties hormonālo izmaiņu dēļ. Pielāgojiet seksuālās pozas un kustību tempu. Atklāta komunikācija ar partneri par sajūtām un vajadzībām ir būtiska. Iesakām ieskatīties bloga rakstā: Viss, kas jāzina par lubrikantiem!
Kā uzturēt intimitāti, ja sekss nav iespējams vai ir nevēlams?
Koncentrējieties uz citiem tuvības veidiem: kopīga laika pavadīšana, masāžas, emocionālas sarunas un maigi pieskārieni var stiprināt saikni starp partneriem bez seksuālas aktivitātes.
Vai partnera dzimumlocekļa izmērs var kaitēt bērnam grūtniecības laikā?
Nē, partnera dzimumlocekļa izmērs nekaitē bērnam. Auglis ir aizsargāts ar amnija šķidrumu un dzemdes sienām. Tomēr, ja sieviete jūt diskomfortu, ir svarīgi pielāgot dziļumu un kustību tempu vai izmēģināt citas pozas.
Vai ir nepieciešams palielināt higiēnas praksi grūtniecības laikā?
Jā, laba higiēna vienmēr ir svarīga, lai samazinātu infekciju risku. Pirms un pēc seksuālajām aktivitātēm ieteicams nomazgāt rokas un dzimumorgānus. Ja tiek izmantotas seksa rotaļlietas, tās arī jādezinficē pirms lietošanas ar speciāliem rotaļlietu tīrīšanas līdzekļiem.
Vai sekss var izraisīt spontāno abortu pirmajā trimestrī?
Spontānie aborti pirmajā trimestrī parasti ir saistīti ar hromosomu anomālijām vai citiem medicīniskiem faktoriem, nevis seksuālām aktivitātēm. Ja nav īpašu ārsta norādījumu, sekss pirmajā trimestrī ir pilnīgi drošs.
Kādēļ piedzīvotie orgasmi šķiet intensīvāki?
Grūtniecības laikā sievietes uzņem aptuveni 1.4kg asiņu - lielākā daļa no tām plūst zem vidukļa. Šī papildu asins plūsma var radīt intensīvāku baudu un palīdzēt jums vieglāk sasniegt orgasmu.